NOWE PRAWO AUTORSKIE W EUROPIE | Adwokat w Europie

Parlament Europejski przyjął rozległe przepisy dotyczące ochrony praw autorskich, co może mieć ogromny wpływ na strony internetowe daleko poza Europą. Krytycy twierdzą, że najbardziej kontrowersyjna część wniosku zmusi wszystkich, oprócz najmniejszych operatorów witryn do zastosowania „filtrów pobierania” podobnych do tych używanych przez YouTube stosuje się do wszystkich rodzajów treści, aby zatrzymać pobieranie dzieł chronionych prawem autorskim, może to powodować problemy, biorąc pod uwagę, jak drogie mogą być takie filtry i wysokie prawdopodobieństwo fałszywych trafień.

Prawo będzie również wymagać od właścicieli witryn płacenia za wyświetlanie fragmentów treści. Krytycy nazywają to „podatkiem od linków”, chociaż linki i listy wyszukiwarek są zwolnione z opłat.

WSPIERAJĄCY NOWE PRAWO

Gus Rossi, dyrektor ds. Globalnej polityki w Public Knowledge, uważa że nowe przepisy prawdopodobnie ograniczą wymianę informacji w Internecie. „Duże i małe serwisy internetowe mogą podjąć decyzję o wdrożeniu globalnej dyrektywy, co zmniejszy zdolność amerykańskich użytkowników do udostępniania memów, satyry politycznej lub artykułów w Internecie.

Zwolennicy tej propozycji twierdzą, że należy chronić artystów, których prac używa się bez licencji w Internecie. Podobnie jak gazety i czasopisma, które ryzykują, że ich zdjęcia będą nielegalnie wykorzystywane przez gigantów mediów społecznościowych. „To wspaniały dzień dla niezależnej prasy i demokracji”, powiedziała koalicja w oświadczeniu dla europejskich wydawców.

Wersja ustawy nie została jeszcze upubliczniona, a dokładny charakter przepisów nie został ustalony. Parlament Europejski nadal musi omówić ostateczną wersję ustawy ze współprawodawcą Radą Europejską. Następnie każde państwo członkowskie UE będzie musiało przyjąć własne przepisy wykonawcze.

Parlament odrzucił poprzednią wersję wniosku w lipcu, ale poseł do Parlamentu Europejskiego Julia Reda, członek niemieckiej Partii Piratów i głośny przeciwnik prawa mówi, że ta wersja wprowadziła „jedynie zmiany kosmetyczne” do najbardziej kontrowersyjnych części wniosku. ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚĆ PLATFORM

Tradycyjnie internauci są odpowiedzialni za treść, które przesyłają na platformy takie jak Facebook i YouTube, a nie same platformy. Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, platforma nie ponosi odpowiedzialności za naruszenie praw autorskich lub innych nielegalnych treści, jeśli firma usunie
treści które naruszają prawa autorskie, jak tylko zostaną zgłoszone. Oznacza to, że platformy wydawnicze, takie jak Medium i WordPress, muszą się teraz upewnić, że tekst opublikowany przez użytkowników nie narusza praw autorskich, a witryny do udostępniania zdjęć, takie jak Instagram, muszą podążać za obrazami autora. Małe firmy są jednak zwolnione z przepisów, podobnie jak niektóre typy witryn. Na przykład platformy open source i bezpłatne encyklopedie w Internecie. W międzyczasie przewidziano art. 11 niniejszej ustawy, że witryny, takie jak Facebook i Twitter, są zmuszone płacić wydawcom lub ograniczać tekst. Używany w odniesieniach do kilku „pojedynczych słów”.
Chociaż opublikowane wersje ustawy wyraźnie nie wymagają od firm stosowania technologii automatycznego filtrowania, krytycy twierdzą, że odpowiedzialność za treść informacji na platformach jest de facto wymogiem dla filtrów. Chociaż przepisy będą miały zastosowanie wyłącznie w UE, możliwe jest, że firmy zastosują filtry na całym świecie. Podobnie jak niektóre firmy przestrzegają unijnych standardów prywatności nawet poza Europą.

GOOGLE I FACEBOOK O ZMIANIE PRAW AUTORSKICH

W oświadczeniu rzecznik Google powiedział: „Ludzie chcą mieć dostęp do wysokiej jakości wiadomości i kreatywnych treści online. Zawsze mówiliśmy, że więcej innowacji i współpracy to najlepszy sposób na osiągnięcie zrównoważonej przyszłości europejskich wiadomości i sektorów kreatywnych. Staramy się kontynuować ścisłą współpracę z tymi partnerami ”.

W ostatnich latach głównym priorytetem rządów europejskich było przyciągnięcie dużych firm, takich jak Google i Facebook. Oprócz ogromnych zasad poufności i „prawa do bycia zapomnianym”. UE nałożyła na Google wysokie grzywny antymonopolowe i wysłała Apple 14,5 mld USD  za zaległe podatki. Prawnicy z firmy Adwokat w Europie  zajmują się kwestiami własności intelektualnej w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, w tym sporami patentowymi, publikacjami literackimi, fotografią i muzyką.