Jak za darmo sprowadzić zwłoki z Hiszpani | Adwokat w Europie

Jeśli któryś z Twoich bliskich zginął w wypadku w Hiszpanii, zgon należy zarejestrować zgodnie z lokalnymi przepisami i uzyskać akt zgonu. Aby przywieźć ciało z powrotem do Polski, będziesz potrzebować aktu zgonu (z tłumaczeniem przysięgłym) oraz zezwolenia na wywóz ciała z Hiszpanii.

W przypadku śmierci

 Zadzwoń na policję (PolicíaMunicipal). Tel: 092 Skontaktuj się z lekarzem (jeśli policja tego nie zrobiła), który potwierdzi przyczynę zgonu i wystawi akt zgonu. Zakład pogrzebowy (tanatorio) przewiezie ciało do kostnicy (zmarły musi posiadać dowód osobisty). Zarejestruj zgon w ciągu 24 godzin w RegistroCivil, które znajduje się w lokalnym ratuszu. W większości regionów Hiszpanii ciało należy pochować lub poddać kremacji w ciągu 24-48 godzin od śmierci. Jeśli śmierć nastąpiła w szpitalu, administracja załatwia te formalności. Przedsiębiorcy pogrzebowi w Hiszpanii (pompasfúnebres) są uprawnieni do organizowania pogrzebów i kremacji. Nasza firma Adwokat w Europie jest gotowa pomóc w procesie transportu zwłok z Hiszpanii do Polski.

Pochówek w Hiszpanii

W każdej gminie znajduje się cmentarz. Hiszpańskie cmentarze mają system, w którym trumna jest wkładana do niszy, a nie zakopana w ziemi. Niszę można wynająć na z góry określoną liczbę lat. Pod koniec tego okresu ciało zostaje przeniesione na wspólny cmentarz. Każdy cmentarz ma inne procedury, dostępne okresy i ceny.

Transport ciała

Jeżeli zmarły lub jego bliscy krewni żądają transportu zwłok do kraju pochodzenia, należy to również zgłosić przy wypełnianiu aktu zgonu. Jeżeli zwłoki mają być transportowane, paszport zmarłego musi być przy zwłokach. Ciało zmarłego nie może bez niego przekraczać granic międzynarodowych.

Ciało można poddać kremacji w Hiszpanii, a prochy przewieźć do ojczyzny. Do prochów zmarłego należy dołączyć świadectwo. Ambasada i konsulat Polski w Hiszpanii mogą udzielać porad, ale nie udzielają pomocy finansowej w zakresie transportu zwłok zmarłego.

Koszty transportu zwłok może pokryć firma ubezpieczeniowa (jeśli osoba zginęła w wypadku), bardzo często jednak firmy ubezpieczeniowe opóźniają płatności za transport zwłok, a krewni nie mogą sobie pozwolić aby czekać. W takim razie nasi prawnicy z firmy Adwokat w Europie są gotowi pomóc Państwu i zapłacić 100% kosztów transportu zwłok z Hiszpanii do Polski.