Co robić w przypadku śmierci Ukraińców za granicą? | Adwokat w Europie

Kiedy ktoś z Twoich bliskich umiera za granicą, stres oraz żałoba nie pozwala Ci myśleć racjonalnie, nie wiesz jak załatwić wszystkie procedury pogrzebowe skontaktuj się z nami i skorzystaj z darmowej porady prawne prawników z firmy Adwokat w Europie LLC.

ŚMIERĆ PODCZAS WAKACJI ZA GRANICĄ

Jeśli ktoś z Twoich bliskich umrze za granicą, skontaktuj się z najbliższą Polską ambasadą lub konsulatem aby dowiedzieć się co dalej. Jeśli jesteś na zorganizowanej wycieczce powinieneś jak najszybciej poinformować organizatora o zdarzeniu. Niektórzy z większych operatorów wycieczek mają zespoły zabezpieczenia społecznego, które mogą pomóc w organizacji transportu zwłok. Możesz też skontaktować się z prawnikami z firmy Adwokat w Europie którzy doradzą Ci i wyjaśnią wszelki prawne zawiłości.

REJESTRACJA ZGONU

Wszystkie zgony należy zarejestrować w kraju, w którym dana osoba zmarła. Polski konsul będzie mógł doradzić, jak to zrobić. W niektórych krajach można również zarejestrować śmierć w polskiej ambasadzie. Co oznacza, że otrzymasz akt zgonu  w języku polskim.

Więcej informacji na temat rejestrowania zgonów za granicą
https://adwokatweuropie.pl/

Rejestrując zgon, musisz wziąć informacje o osobie zmarłej, w tym:

  • Imię i nazwisko
  • Data urodzenia
  • numer paszportu
  • gdzie i kiedy wydano paszport
  • szczegóły dotyczące najbliższych krewnych, chyba że to Ty nim jesteś.

POGRZEB

Możesz zorganizować pogrzeb za granicą lub przewieźć ciało do swojej ojczyzny. Ten proces jest znany jako transport zwłok zmarłego. Jeśli chcesz, aby pogrzeb odbył się za granicą, musisz wynająć firmę która pomoże Ci w organizacji ceremonii pogrzebowej.

Przed transportem ciała do kraju potrzebujesz następujących dokumentów:

  • tłumaczenie przysięgłe zagranicznego aktu zgonu z kraju, w którym dana osoba zmarła
  • pozwolenie na wywóz ciała z kraju
  • certyfikat balsamowania.

KOSZTY POGRZEBU

Transport zwłok może być kosztowny, dlatego przed załatwieniem tego uzgodnij koszty transportu Musisz być pewny że stać Cię na to. Odszkodowanie uzyskane od firmy ubezpieczeniowej przez prawników z firmy Adwokat w Europie pomoże Ci opłacić koszty pogrzebu, kremacji lub transportu zwłok.