Spadek za granicą Islandia | Adwokat w Europie

Otrzymałeś spadek po krewnym w Islandii i zastanawiasz się, w jaki sposób stać się legalnym spadkobiercą? Chociaż wiadomość taka często jest bardzo emocjonująca, może też wiązać się wieloma obawami i wątpliwościami. W grę wchodzi długi proces uzyskania spadku, jego rejestracja oraz zapłacenie odpowiednich podatków. Gdy cała sytuacja ma miejsce za granicą – na przykład na Islandii – gdzie, językiem urzędowym nie jest nasz język ojczysty, sprawa wydaje się jeszcze bardziej skomplikowana. Niekiedy najmniejszy błąd, wynikający z nieznajomości prawa, może pociągnąć za sobą przykre konsekwencje. Dlaczego w takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy adwokata?

Spadek za granicą Islandia – co warto wiedzieć?

Każdy, kto chociaż raz w życiu ubiegał się o uzyskanie spadku, zdaje sobie sprawę, jak długi i wymagający jest to proces. Najprościej wygląda sprawa, gdy krewny zostawił testament, w którym znajduje się klauzula, wskazująca, że spadek powinien być rozpatrywany według prawa państwa, którego jest obywatelem. W innym wypadku może okazać się, że sprawy spadkowe będą rozstrzygane według prawa zagranicznego. Jednak niezależnie od sytuacji, uzyskanie spadku najczęściej nie obędzie się bez pomocy prawnika spadkowego, pośrednika, który bierze udział w obrocie nieruchomościami oraz udziału konsultantów podatkowych, odpowiedzialnych za uiszczenie odpowiednich podatków spadkowych za granicą.

Niekiedy krewny nie spisał stosowanego dokumentu, a masa spadkowa po jego śmierci nie jest znana, konieczne jest wiec odnalezienie spadku za granicą. Aby nie przegapić istotnych informacji, niezbędna okazuje się pomoc doświadczonego adwokata. Czasami sytuacja wygląda jeszcze inaczej – krewny zostawił testament, w którym nas nie uwzględnił. Jeżeli według prawa mamy prawo do części spadku, możemy bronić tego prawa w sądzie.

Spadek za granicą Islandia – jak może pomóc adwokat?

Dowiadując się, że nasz krewny za granicą zmarł oraz pozostawił po sobie spadek, mamy do wyboru kilka opcji. Jedną z nich jest skorzystanie z pomocy miejscowych prawników – do tego jednak niezbędna jest dobra znajomość języka obowiązującego w danym kraju. I chociaż wielu naszych rodaków biegle posługuje się językiem angielskim, w przypadku języka islandzkiego sytuacja nie jest tak oczywista. Dlatego tak dużo naszych rodaków decyduje się na skorzystanie z usług polskich adwokatów, którzy specjalizują się w uzyskiwaniu spadków za granicą. Nasza kancelaria adwokacka zajmuje się dopełnianiem wszelkich formalności związanych z nabyciem spadku za granica – nawet, jeśli chodzi o bardzo skomplikowane przypadki, gdy masa spadkowa nie jest znana. Najczęściej wymaga to zaangażowania dobrych prawników, aby dokładnie sprawdzili wszystkie możliwe konta bankowe zmarłego, jego rachunki w państwowych lub prywatnych funduszach emerytalnych, akcje, obligacje czy też firmy inwestycje, które mógł posiadać. Jak widać, wszelkie sprawy związane z pozostawieniem spadku za granicą są bardzo indywidualne, dlatego pomoc doświadczonego adwokata zawsze okazuje się nieoceniona. Natomiast działanie na własną rękę to tylko pozorna oszczędność – niewykorzystanie wszystkich przysługujących nam praw, może wiązać się ze znacznymi stratami finansowymi.