Spadek za granicą Malta | Adwokat w Europie

Nasi krewni często wyjeżdżają za granicę do pracy, a nawet postanawiają się tam osiedlić na stałe – jest to wręcz normą w XXI wieku, gdy imigracja jest tak łatwa i dostępna dla każdego. Sytuacje takie sprawiają, że pewnego dnia możemy dowiedzieć się, iż nasz krewny, który mieszkał na drugim końcu Europy, zmarł i pozostawił po sobie spadek. Silne emocje, które pojawiają się w takiej sytuacji, mogą utrudniać podejmowanie rozsądnych kroków. Jak postąpić w takiej sytuacji?

Spadek za granicą Malta – z czym to się wiąże?

Malta to bardzo popularny kierunek wyjazdu Polaków – jak się często okazuje nie tylko na wakacje, ale również na stałe. Sprzyja temu doskonała pogoda przez niemal cały rok, interesujące oferty pracy oraz coraz lepsze zarobki. Jeżeli Twój zmarły krewny mieszkał właśnie w tym kraju, z pewnością zastanawiasz się, jakie kroki podjąć, aby w sposób sprawny i legalny nabyć spadek. Czy jest to w ogóle możliwe, aby proces ten przebiegł bez żadnych komplikacji? Dużo zależy od sytuacji, z jaką mamy do czynienia – opcji jest kilka. Najlepszym rozwiązaniem jest, gdy krewny pozostawił po sobie spadek oraz wymienił nas z imienia, a do tego zawarł klauzulę, w której wybrał swoje prawo ojczyste jako właściwe. Sytuacja taka zwiększa poczucie bezpieczeństwa prawnego zarówno spadkodawcy, jak i jego najbliższych, ponieważ cały posiadany spadek podlega prawu ojczystemu – w naszym przypadku polskiemu. Warto pamiętać, że zasady dziedziczenia różnią się w poszczególnych krajach, co komplikuje życie spadkobierców. Jeżeli jednak krewny nie uwzględnił takiej informacji, być może konieczne będzie skorzystanie z pomocy adwokata, który dobrze zna prawo spadkowe danego kraju oraz pomoże nam dopełnić wszystkich formalności. Przyjęcie spadku nie obejdzie się bez zapłacenia stosownego podatku od spadku za granicą, a niekiedy udziału pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Niektóre sytuacje są jeszcze bardziej skomplikowane – na przykład, jeżeli krewny odszedł bez pozostawienia testamentu, a masa spadkowa jest nieznana. W takim przypadku, doświadczeni prawnicy spadkowi muszą osobiście zająć się poszukiwaniem spadku.

Spadek za granicą Malta – pomoc adwokata

Dlaczego pomoc doświadczonego adwokata w uzyskaniu spadku za granicą jest tak nieoceniona? Wpływ ma na to między innymi bariera językowa. Mało kto z naszych rodaków włada na tyle językiem angielskim lub maltańskim, aby osobiście zająć się formalnościami związanymi z przyjęciem spadku. Nietrudno więc o pomyłkę, która może sporo kosztować – zarówno pod względem emocjonalnym, jak i finansowym. Natomiast doświadczeni adwokaci, którzy specjalizują się w spadkach zagranicznych – czego przykładem jest nasza kancelaria adwokacka – pomogą sprawnie przebrnąć przez cały ten proces. Swoją znajomość zagadnień prawnych mogą wykorzystać między innymi do obliczenia i zminimalizowania podatków spadkowych za granicą. Niekiedy uzyskanie spadku bez pomocy specjalistów jest wręcz niemożliwe – na przykład, gdy krewny nie wspomniał o nas w zapisie lub nieznana jest masa spadkowa. W takiej sytuacji nasi pracownicy dokładnie sprawdzają wszystkie możliwe rachunki państwowe i prywatne, konta bankowe, fundusze emerytalne czy też potencjalne akcje i obligacje, które mógł posiadać krewny, w celu ustalenia wartości spadku.