Spadek za granicą Węgry | Adwokat w Europie

Węgry to kraj, który łączą z Polską szczególne relacje – przez lata utarło się powiedzenie, że Polak, Węgier dwa bratanki… I choć nad Balatonem nie ma zbyt licznej Polonii, to jest ona obecna, a wielu jej przedstawicieli zgromadziło pewne majątki, które chciałoby przekazać w spadku swoim krewnym. Na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać, jeśli otrzymasz spadek pochodzący właśnie w Węgier?

Spadek za granicą Węgry – jak zacząć?

Postępowanie spadkowe, nawet przeprowadzone w obrębie jednego kraju, zazwyczaj jest sporym wyzwaniem i wiąże się z dopełnieniem wielu formalności, mających istotny wpływ na możliwość zrealizowania testamentu. Często trzeba uiścić szereg opłat skarbowych i skorzystać z pomocy notariusza czy radcy prawnego, który będzie nadzorował przekazanie spadku. Sytuacja jest jednak o wiele trudniejsza, jeśli otrzymujesz spadek z innego kraju, nawet tak przychylnie nastawionego Polakom, jak Węgry. Ogromne różnice językowe, inna kultura i prawodawstwo mogą sprawić, że niełatwo będzie dopełnić wszystkich formalności i narazić się na mandat, karę administracyjną lub w najgorszym razie nie otrzymać przepisanego spadku. Zarówno emocje, jak i pośpiech nie są najlepszym doradcą, dlatego wiele osób ceni wsparcie doświadczonego prawnika, zwłaszcza takiego, który specjalizuje się w prawie europejskim. Osoba taka, przy pomocy tłumacza, jest w stanie szybko i sprawnie przeprowadzić swojego klienta przez nawet najbardziej skomplikowane postępowanie spadkowe. Zatrudnienie węgierskiego adwokata może wydawać się korzystniejsze, ale dochodzą problemy z komunikacją, dlatego o wiele rozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z usług polskiej firmy, wyspecjalizowanej w tego rodzaju działaniach.

Spadek za granicą Węgry – jaką pomoc można otrzymać?

Jednym z przykładów firmy pomagającej w rozwiązywaniu problemów prawnych w różnych europejskich krajach, jest „Adwokat w Europie”. Ten doświadczony zespół obsługuje postępowania toczące się m.in. na terenie Węgier, obejmujące także spadki i darowizny. Decydując się na współpracę z tą firmą, uzyskasz nie tylko kompleksową pomoc w postępowaniu spadkowym na terenie Węgier (obejmującym m.in. wszystkie formalności prawne, fiskalne i podatkowe), ale także pomoc w późniejszym przetransferowaniu otrzymanych dóbr do Polski i uregulowania wynikających z tego kwestii skarbowych i podatkowych.

Profesjonalna pomoc może również obejmować poszukiwanie informacji nt. spadku, który podejrzewamy, że otrzymaliśmy, ale nie zostaliśmy o tym fakcie poinformowani, bo np. utraciliśmy przed laty kontakt z członkiem rodziny, który postanowił na nas później przepisać posiadany majątek. Niezależnie od sytuacji – przekazanie sprawy wyspecjalizowanemu podmiotowi ogranicza do minimum formalności i pozwala ze spokojem czekać na pozytywne rozwiązanie – bez obaw o błędy, kary czy inne nieprzyjemności. Spadkobiercy pozostaje więc tylko cieszenie się otrzymanymi dobrami – niezależnie od ich rodzaju, położenia czy wartości.