Wypadek w pracy Norwegia | Adwokat w Europie

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat Norwegia zyskała renomę kraju, w którym można zarobić naprawdę godziwe pieniądze, a standardy w dziedzinie bezpieczeństwa i podejścia do pracowników należą do najwyższych na świecie. Nic dziwnego, że w tym skandynawskim Państwie pracują tysiące naszych rodaków. Co zrobić, jeśli przydarzy Ci się wypadek w pracy Norwegia? Gdzie szukać pomocy i na jakie odszkodowanie można liczyć?

Wypadek w pracy Norwegia – kiedy i jakie odszkodowanie?

Norweski system ochrony pracy uchodzi za jeden z najlepszych na świecie, a świadczenia socjalne przysługujące pracownikom, którzy ucierpieli w wypadku, są wyjątkowo hojne i przystępne. Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy należne jest każdemu poszkodowanemu pracownikowi – nawet jeśli do wypadku doszło z jego winy. Pracownicy niebędący Norwegami mają takie samo prawo do odszkodowania i sprawiedliwego potraktowania jak obywatele tego skandynawskiego kraju.

Norweski pracodawca zawsze jest zobowiązany do zapewnienia rzeczy niezbędnych do bezpiecznego wykonywania pracy – m.in. do dostarczenia odzieży i obuwia roboczego, zapewnienia szkolenia BHP w zrozumiałym języku, a ewentualne naruszenia w tym aspekcie zwiększają szanse na skuteczne uzyskanie odszkodowania w razie wystąpienia wypadku w pracy.

Niestety nie każdy z Polaków pracujących w Norwegii doprowadza sprawy związane z należnym odszkodowaniem do szczęśliwego finału. Wielu nie ubiega się o należne świadczenia, zniechęconych problemami z komunikacją (choć znajomość języka angielskiego w Norwegii jest na bardzo wysokim poziomie), inni nie odnajdują się w nordyckim systemie prawnym i dochodzą do wniosków, że nie przysługują im żadne środki albo nawet obawiają się utraty pracy – choć zazwyczaj dla pracodawców z tego kraju nie jest to żaden powód do zwolnienia z pracy.

Wypadek przy pracy Norwegia – co zrobić?

Jeśli przydarzył Ci się wypadek podczas wykonywania pracy, lub w drodze do lub z miejsca, gdzie ją wykonujesz, to musisz działać według wymaganych prawem zasad, by skutecznie i szybko uzyskać należne odszkodowanie. Pierwszym krokiem powinno być powiadomienie przełożonego o zaistniałym zdarzeniu, co powinno zakończyć się sporządzeniem odpowiedniego protokołu i otrzymaniem jego kopii. Niezbędne będą również dokumenty wystawione przez lekarza lub z pogotowia, potwierdzające poniesiony uszczerbek na zdrowiu. Warto jest jak najwcześniej skontaktować się z firmą zajmującą się odzyskiwaniem odszkodowań za wypadki za granicą, by uzyskać dokładne informacje co robić dalej – dzięki czemu unikniesz błędów i zdobędziesz wszystkie potrzebne dokumenty, aby sprawnie i szybko otrzymać odszkodowanie. Jedną z godnych polecenia firm jest „Adwokat w Europie”, który dzięki wieloletniemu doświadczeniu i zespołowi składającemu się nie tylko z prawników, ale również z tłumaczy, pomoże Ci w załatwieniu niezbędnych formalności.

Uzyskanie odszkodowania za wypadek przy pracy w Norwegii jest relatywnie łatwe i szybkie, a samo świadczenie może objąć nie tylko zasiłek chorobowy, ale również odszkodowanie za utracone dochody i odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Warto więc walczyć o należne środki!