Wypadek w pracy Belgia | Adwokat w Europie

Belgia to jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunek emigracji zarobkowej. Wielu naszych rodaków decyduje się związać na stałe z tym dwujęzycznym krajem, podczas gdy inni dorywczo poszukują tam lepiej płatnej pracy. O ile zazwyczaj znalezienie pracy w Belgii nie należy do trudnych zadań, a jej warunki (zwłaszcza finansowe) są wyraźnie lepsze, niż w Polsce, to problemy mogą zacząć się, gdy dojdzie do wypadku podczas jej wykonywania lub na terenie zakładu pracy. Jak w takie sytuacji dochodzić swoich praw i otrzymać należne odszkodowanie?

Wypadek w pracy Belgia – gdzie szukać pomocy?

Warto pamiętać, że w myśl europejskich przepisów, prawo do odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy przysługuje pracownikowi nawet wówczas, gdy był on zatrudniony nielegalnie. Choć na szczęście dzisiaj zdecydowana większość osób pracujących za granicami (m.in. właśnie w Belgii) pracuje na podstawie umowy o pracę i ma opłacane wszystkie składki. Kiedy zachodzi wypadek w pracy Belgia zdecydowana większość pracowników ma więc prawo do uzyskania odszkodowania za poniesiony uszczerbek na zdrowiu i adekwatnego świadczenia za okres niezdolności do pracy. Należny jest także zwrot kosztów leczenia, świadczenie pielęgnacyjne, a w skrajnym przypadku nawet renta. Właściwie jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy do wypadku doszło z winy pracownika, który celowo i świadomie do niego doprowadził.

Jednak z uwagi na różnice językowe (w Belgi posługuje się głównie językiem niderlandzkim i francuskim, niewiele osób włada angielskim), jak i prawne, skuteczne dochodzenie swoich praw w sytuacji, gdy miał miejsce wypadek w pracy Belgia, nie należy do najłatwiejszych zadań. Wielu pracowników czuje się zagubionych i nie radzi sobie z biurokracją, co prowadzi do zniechęcenia i kończy się zaniechaniem dochodzenia swoich praw i należnego odszkodowania. Na szczęście nie musi tak się stać również w Twoim przypadku – korzystając z pomocy wyspecjalizowanej firmy zajmującej się dochodzeniem odszkodowań, bez problemu uzyskasz wszystko, co Ci się należy w związku z zaistniałym wypadkiem.

Wypadek w pracy Belgia – gdzie szukać pomocy?

Jeśli uległeś wypadkowi w pracy w Belgii – niezależnie, czy niedawno, czy kilka miesięcy temu – dzięki pomocy wyspecjalizowanego biura możesz skutecznie ubiegać się o należne Ci odszkodowanie. Np. decydując się na współpracę z firmą Adwokat w Europie, nie musisz obawiać się ani z powodu nieznajomości używanych w Belgii języków, ani lokalnego prawa – wszystkim zajmą się doświadczeni specjaliści, dysponujący odpowiednim zapleczem i władający jednym z języków urzędowych Belgii. Ważne jest jedynie, byś możliwie najwcześniej skontaktował się z biurem, dzięki czemu uzyskasz informacje pomocne przy wypełnianiu dokumentów, jak również zostaniesz poinstruowany, które z nich należy zbierać ze szczególną troską, by późniejsze postępowanie przebiegło sprawnie, szybko i bez zbędnych komplikacji. Zamiast więc samodzielnie przechodzić przez cały proces, o wiele lepiej zdać się na profesjonalną pomoc.