Wypadek drogowy za granicą Wielka Brytania | Adwokat w Europie

Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad Wielka Brytania stała się jednym z najczęściej odwiedzanych przez Polaków krajów w Europie. Nasi rodacy nie tylko poszukują tam dobrze płatnej pracy, ale również stopniowo przekonują się do turystycznych walorów tego wyspiarskiego kraju. Coraz więcej z nas decyduje się na odwiedziny Wielkiej Brytanii własnym samochodem. Co zrobić, gdy dojdzie do wypadku podczas podróży?

Wypadek drogowy Wielka Brytania

W Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej kierowanie pojazdem jest znacznie trudniejsze, niż w większości europejskich krajów. Różnica wynika przede wszystkim z ruchu lewostronnego, który dla osoby nieprzyzwyczajonej może być nie lada wyzwaniem. Inaczej należy zachowywać się podczas wyprzedzania, manewrowania na rondzie czy nawet prostego skręcania w prawo. Użytkowanie własnego samochodu na Wyspach Brytyjskich jest szczególnie trudne, jeśli posiadamy samochód przystosowany do ruchu prawostronnego, tj. z kierownicą po lewej stronie. Nietrudno wówczas o wypadek za granicą Wielka Brytania, który może być początkiem problemów – nie tylko wynikających z konieczności naprawy samochodu, ale również z powodu różnic w prawie i postępowaniu powypadkowym. Problemem mogą być również różnice językowe – pomimo dość dobrej znajomości języka angielskiego przez wielu naszych rodaków, porozumienie się z osobami nierzadko mówiącymi w niezrozumiałym dialekcie, zwłaszcza w stresującej sytuacji, może być nie lada wyzwaniem. 

Wypadek za granicą Wielka Brytania – co zrobić?

Jeśli doszło do wypadku w Wielkiej Brytanii – niezależnie czy z Twojej winy, czy z powodu innego uczestnika ruchu – nie musisz zmagać się z tym problemem samodzielnie. Zamiast brać na siebie ciężar komunikacji z Policją i firmami ubezpieczeniowymi, możesz skorzystać ze specjalistycznej pomocy firm zajmujących się postępowaniem powypadkowym poza granicami Polski. Jedną z takich firm jest „Adwokat w Europie” – biuro dysponujące doświadczonymi prawnikami, tłumaczami i całym zapleczem umożliwiającym skuteczne dochodzenie swoich praw. Już od samego początku możesz liczyć na profesjonalną pomoc, dzięki której nie zaniedbasz żadnego z elementów związanych z dochodzeniem powypadkowym.

Niezależnie od tego, czy wypadek drogowy Wielka Brytania zaistniał z Twojego powodu, czy nie, nie musisz oczekiwać na rozstrzygnięcie, pozostając w tym kraju – z powodzeniem możesz dochodzić swoich praw po powrocie do Polski. Wcale nie wymaga to od Ciebie szczególnych wysiłków – korzystając z pomocy wyspecjalizowanej firmy, możesz niemalże zapomnieć o toczącym się postępowaniu odszkodowawczym, otrzymując jedynie od czasu do czasu informacje o jego rezultatach. Choć brytyjski system ubezpieczeniowy znacznie różni się od polskiego, a postępowanie powypadkowe w większości przypadków całkowicie pozostaje w rękach ubezpieczyciela, to bez problemu w większości przypadków udaje się odzyskać należne środki. By to cały proces przebiegł możliwie najłatwiej, ważne jest jak najwcześniejsze skontaktowanie się z firmą, która będzie prowadziła Twoje postępowanie – tak, by zgromadzić wszystkie potrzebne dokumenty.