Jak rozdziela się własność w przypadku śmierci w Czechach? | Adwokat w Europie

Z wyjątkiem rzadkich przypadków testament w Czechach pisany jest ręcznie. Testament nie musi być datowany, z wyjątkiem następujących dwóch przypadków:

1) jeżeli spadkodawca sporządził kilka sprzecznych testamentów, których treść jest niecałkiem jednakowa;

2) jeżeli skutki prawne będą zależeć od daty jego sporządzania.

Prawo czeskie nie przewiduje istnienia kilku wspólnych testamentów.

Zgodnie z czeskim prawem testament można sporządzić na jeden z następujących sposobów:

a) spadkodawca może sam sporządzić i podpisać testament;

b) spadkodawca może sporządzić testament inaczej niż ręcznie, jeśli sam go podpisze, a dwaj obecni świadkowie potwierdzą, że dokument zawiera ostatnią wolę spadkodawcy. W takim przypadku świadkowie muszą podpisać dokument i dołączyć do niego oświadczenie. Jest to potwierdzenie, że są świadkami, wraz z informacjami, które pozwalają im ustalić swoją tożsamość;

c) ślepy spadkodawca ustnie wyraża swoją ostatnią wolę w obecności trzech świadków. Taka wola przyjmuje formę dokumentu czytanego na głos przez świadka, z wyjątkiem świadka, który pisze testament. Jeżeli spadkodawca cierpi na inną niepełnosprawność sensoryczną, która uniemożliwia mu czytanie lub pisanie, treść testamentu należy mu podać w sposób zrozumiały dla niego i wszystkich świadków;

d) spadkodawca może również sporządzić testament w formie aktu notarialnego.

DZIEDZICZENIE TESTAMENTOWE

W testamencie spadkodawca, który jest osobą dorosłą i ma pełną zdolność do czynności prawnych, może wyznaczyć spadkobiercę, którym może być druga umawiająca się strona lub strona trzecia. W tym przypadku spadkodawca nie może jednostronnie wypowiedzieć umowy spadkowej.

W umowie spadkowej spadkodawca nie może zbyć więcej niż trzy czwarte swojej własności; jedna czwarta nieruchomości powinna pozostać pozaumowna, choć spadkodawca może sporządzić osobny testament obejmujący pozostałe aktywa.

Na mocy umowy spadkowej małżonkowie mogą wyznaczać się nawzajem jako spadkobiercy. Małżonkowie mogą również uzgodnić, że prawa i obowiązki przewidziane w umowie spadkowej wygasają w momencie rozwodu. Umowę spadkową można sporządzić wyłącznie w formie dokumentu oryginalnego, to znaczy w formie aktu notarialnego.

REJESTRACJA TESTAMENTU

Centralny rejestr testamentów utworzono w 2001 r. W dniu 1 stycznia 2014 r., po ogólnym przeglądzie prawa prywatnego w Czechach, rejestr ten został zastąpiony rejestrem procesów sądowych (Evidencí právních jednání pro případ smrti).

Rejestr jest prywatną skomputeryzowaną listą prowadzoną, utrzymywaną i zarządzaną przez Izbę Notarialną Republiki Czeskiej.

Dokumenty, któresą wpisywane do rejestru w przypadku śmierci spadkodawcy:

a)testament, kodeks lub umowa spadkowa;

b)oświadczenie o pozbawieniu spadku oraz oświadczenie, że spadkobierca nie dziedziczy;

c) nakaz klasyfikacji wcześniej otrzymanych darowizn na udział w spadku, chyba że takie postanowienie jest zawarte w testamencie;

d) powołanie zarządcy nieruchomości, chyba że został on powołany w testamencie;

e) porozumienie w sprawie rezygnacji z dziedziczenia;

f) dokumenty unieważniające akty prawne.

Dokumenty dotyczące działań prawnych spadkodawcy w przypadku śmierci, niewykonane w formie aktu notarialnego, są rejestrowane tylko wtedy, gdy zostały przekazane notariuszowi.

Nasi prawnicy z firmy Adwokat w Europie pomogą Tobie uzyskać informacje dotyczące dziedziczenia w Czechach oraz udzielą Ciwsparcia prawnego.

Prosimy o kontakt!