Testament w Polsce | Adwokat w Europie

KTO MOŻE ZŁOŻYĆ TESTAMENT?

Testament może być sporządzony przez każdą osobę posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych. Osoby, które ukończyły 18 lat oraz osoby, które ukończyły 16 lat, które zawarły umowę małżeńską, mają pełną zdolność do czynności prawnych. Osoby te mają pełną zdolność do czynności prawnych, pod warunkiem że nie zostały uznane częściowo lub całkowicie niekompetentne na mocy orzeczenia sądu. Aby testament był ważny, osoba nie może działać pod wpływem groźby lub przymusu.

JAK ZŁOŻYĆ TESTAMENT ZGODNIE Z POLSKIM PRAWEM?

Polskie prawo spadkowe przewiduje 3 główne sposoby sporządzenia testamentu:

  • Zaświadczenie notarialne – testament można wykonać w formie aktu notarialnego. Taki testament jest wykonywany w kancelarii notarialnej.
  • Testament holograficzny – testator może utworzyć testament, pisząc go całkowicie ręcznie, podpisując i wpisując datę. Testament holograficzny jest główną formą testamentu ogólnego. Osoba sporządzająca testament musi napisać wolę  całkowicie niezależnie, a może to być dokument odręczny, a jeśli osoba ta jest niepełnosprawna, w sposób powszechnie używany przez nią, na przykład przy pomocy nogi, warg lub protezy. Ostrzeżenie – pisanie na komputerze lub maszynie do pisania jest zabronione. Język, w którym napisany jest testament, nie ma znaczenia, ponieważ można pisać w dowolnym języku znanym spadkodawcy. Na przykład obywatel polski biegły w języku angielskim może napisać swoją wolę w tym języku.
  • Testament alograficzny – spadkodawca może również napisać testament, werbalnie deklarując swoją ostatnią intencję w obecności dwóch świadków przed przedstawicielem rządu lokalnej społeczności. Na przykład burmistrz, naczelnik powiatu, marszałek prowincji, sekretarz powiatu lub gminy, dyrektor urzędu stanu cywilnego. Wyżej wspomniani urzędnicy są zobowiązani do przyjęcia deklaracji testamentu i sporządzenia protokołu zgodnie z kartą.

Wszystkie powyższe osoby mają równe prawa. Na przykład testament notarialny nie jest ważniejszy niż testament odręczny itp. Istnieją także testamenty specjalne (uprzywilejowane), które można napisać tylko w wyjątkowych okolicznościach, takich jak testament ustny i testament żołnierza.

Jeśli chcesz odziedziczyć w Polsce, skontaktuj się z prawnikiem Adwokat w Europie LLC w celu uzyskania pomocy prawnej. Nasi prawnicy pracują w 25 krajach.