Ubezpieczenie samochodowe w Niemczech | Adwokat w Europie

Wszyscy kierowcy w Niemczech muszą być ubezpieczeni w takiej czy innej formie. Bez tego nie uda się zarejestrować pojazdu. Jeśli mieszkasz w Niemczech przez długi czas, musisz mieć niemieckie ubezpieczenie samochodu, nawet jeśli sprowadziłeś samochód do Niemiec z zagranicy.

Koszt ubezpieczenia samochodu w Niemczech zależy od różnych czynników ryzyka, w tym: wieku kierowcy, doświadczenia w prowadzeniu pojazdu oraz kosztów i wielkości silnika samochodu. Na przykład, jeśli dopiero nauczyłeś się prowadzić samochód, Twoje ubezpieczenie będzie prawdopodobnie droższe. Może warto wybrać wyższą nadwyżkę w zamian za niższe raty miesięczne.

RODZAJE UBEZPIECZENIA SAMOCHODÓW W NIEMCZECH

Wybrany rodzaj ochrony wpływa również na koszt ubezpieczenia. W Niemczech istnieją trzy rodzaje ubezpieczeń samochodowych.

  • Pokrycie podstawowe (HAFTPFLICHT)

Jeśli chcesz zarejestrować swój samochód, obecność tego rodzaju ubezpieczenia jest minimalnym wymogiem prawnym. Obejmuje wszelkie szkody, które Ty lub Twój samochód mogą wyrządzić innym osobom, samochodom lub mieniu, w tym rachunki medyczne. Nie dotyczy to uszkodzenia samochodu, jeśli jesteś odpowiedzialny.

  • Pokrycie częściowe (TEILKASKO)

Oprócz pokrycia szkód osób trzecich, częściowe ubezpieczenie chroni również w przypadku przypadkowego uszkodzenia, pożaru i kradzieży (ale nie wandalizmu).

  • Pokrycie kompleksowe (VOLLKASKO)

To ubezpieczenie, jak sama nazwa wskazuje, jest wystarczająco kompleksowe, obejmuje osoby trzecie, pożar, kradzież i wszelkie szkody, które możesz wyrządzić swojemu samochodowi lub sobie. Jeśli kupujesz samochód za pieniądze za pośrednictwem dealera, może być konieczne wykupienie tego rodzaju ubezpieczenia.

  • Ubezpieczenie od szkód (SCHUTZBRIEFVERSICHERUNG)

Możesz także rozważyć wykupienie ubezpieczenia od awarii, które pokrywa koszty holowania samochodu w razie awarii lub wypadku. Niektóre zasady przewidują również wynajem samochodu podczas naprawy.

REJESTRACJA UBEZPIECZENIA NIEMIECKIEGO SAMOCHODU

Niemiecki rynek ubezpieczeń samochodowych jest dość konkurencyjny, dlatego powinieneś szukać najlepszych ofert. Witryna porównywania cen może pomóc w podjęciu decyzji. Z reguły możesz ubiegać się o polisę internetowo, wprowadzając niektóre dane osobowe, takie jak numer prawa jazdy i konto bankowe w Niemczech.

UZYSKANIE NUMERU EVB  (ELEKTRONISCHE VERISCHERUNGSBESTÄTIGUNG)

Po wybraniu dostawcy i zaakceptowaniu polisy przekaże on ci numer eVB (elektronische Verischerungsbestätigung), zazwyczaj pocztą elektroniczną. Wraz z certyfikatem TÜV i formularzem podatkowym pojazdu musisz podać ten numer organowi rejestracyjnemu samochodu, aby zarejestrować samochód.

Jeśli masz wypadek samochodowy w Niemczech lub innych krajach Unii Europejskiej, skontaktuj się z Adwokat w Europie LLC.