Spadek na Cyprze | Adwokat w Europie

Według luźnych statystyk prawie 11% naszych rodaków żyje na emigracji. Polacy to jeden z nielicznych narodów, który tak chętnie mieszka oraz pracuje w innym kraju. Wbrew pozorom nie tylko potrzeby finansowe zmuszają nas do wyjazdu za granicę – czasami jest to po prostu ciekawość świata oraz chęć wyprawy w nieznane. Co ciekawe, naszych rodaków możemy znaleźć niemal na całym świecie, nie tylko w Anglii czy w Niemczech, ale także na południu Europy, na przykład na Cyprze. Doskonała pogoda oraz spokojne życie przyciągają miłośników słońca oraz swobodnej atmosfery. Jeżeli dana osoba od jakiegoś czasu pracuje, mieszka za granicą i znajduje się tam jego rodzina, to miejsce to staje się jego centrum życia – nie tylko pod względem rzeczywistym, ale też prawnym. Oznacza to, że obowiązują go prawa nowego państwa, na przykład, jeśli chodzi o podatki, a często nawet sprawy spadkowe. Ta ostatnia kwestia potrafi stanowić nie lada wyzwanie. Co warto wiedzieć na ten temat?

Spadek na Cyprze – co warto wiedzieć?

Im więcej naszych rodaków mieszka poza granicami kraju, tym częściej spotykamy się z sytuacją spadku za granicą. Co powinieneś zrobić w sytuacji, gdy zmarła bliska Ci osoba mieszkająca w innym kraju niż Polska, a ty zostałeś spadkobiercą? Zasadniczo sprawą tą powinny zająć się sądy kraju UE, w który zmarły mieszkał przed śmiercią lub notariusze innego, dowolnego kraju UE. Jeżeli zmarły nie dokonał wyboru prawa właściwego, które wskazywałoby na to kto oraz na jakich zasadach będzie dziedziczył majątek, to sprawą zajmuje się organ państwowy kraju, w którym bliski mieszkał przed śmiercią. Najczęściej oznacza to, że przyszły spadkobierca musi się zwrócić do sądu tego państwa, ponieważ otrzymanie spadku nie następuje w sposób automatyczny – należy potwierdzić jego przyjęcie lub odrzucenie.

Niekiedy sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, na przykład, jeżeli bliska nam osoba była za granicą jedynie na wakacjach albo też pozostawiła w spadku majątek, znajdujący się na terenie kilku krajów. Jeżeli zmarły nie spisał testamentu, w którym wyraźnie określiłby swoją wolę, to wyższe instancje będą decydować o wszystkich kwestiach dziedziczenia. Dotyczy to wielu elementów takich jak, kim są beneficjenci danej sprawy, jakie elementy majątku powinny być zarezerwowane dla konkretnych osób oraz czy istnieje możliwość wydziedziczenia danego członka rodziny.

Spadek na Cyprze – skorzystaj z pomocy fachowców

Jak widać, prawo spadkowe potrafi być bardzo skomplikowane – i to tym bardziej, jeśli chodzi o obcy kraj, gdzie inne są nie tylko przepisy i prawa, ale też dochodzi bariera językowa. Nic dziwnego, że wiele osób postawia powierzyć te kwestie doświadczonym prawnikom, którzy specjalizują się w spadkach za granicą. Takie rozwiązanie to wbrew pozorom sposób na oszczędności – i nie tylko czasu i nerwów, ale też pieniędzy. Niekiedy nieznajomość drobnego kruczka prawnego lub też zbyt pochopne podpisanie pewnego dokumentu potrafi pociągnąć za sobą poważne konsekwencje. Jeżeli właśnie stoisz przed takim wyzwaniem, zachęcamy Cię do kontaktu – zapewnimy Ci kompleksową i profesjonalną pomoc, dostosowaną do indywidualnej sytuacji.